Steresokopy szafkowe

Taxiphot, stereoskop szafkowy

Taxiphot

Taxiphot był jednym z najlepszych i najbardziej niezawodnych stereoskopów szafkowych na świecie. Na rynku było wiele udanych konstrukcji, o różnym stopniu zmechanizowania i urodzie. Niektóre z nich posiadały piękne inkrustacje, czy wzory. To jednak Taxiphot stał się numerem 1 na rynku. Firma Julesa Richarda produkowała go od 1899 do lat 20. XX wieku.

Stereoskop pryzmatyczny

Stereoskop pryzmatyczny

Ok. 1920 roku Jules Richard zbudował nowy typ stereoskopu - stereoskop pryzmatyczny. Przeznaczony był do oglądania trójwymiarowych zdjęć w kolorze - autochromów. Ten pierwszy udany system fotografii barwnej, bracia Lumière wprowadzili na rynek już w 1907. Jednak dopiero stereoskop z pryzmatami pozwolił w pełni cieszyć się barwnym 3D.

Stereoskop Educa

Educa

Ok. 1918 roku pod marką "Unis – France" pojawił się na rynku nowy steresokop Educa I o ciekawej innowacyjnej konstrukcji. Właściciel fabryki i wynalazca Mattey skonstruował go z myślą o wykorzystaniu w edukacji szkolnej prawdopodobnie we współpracy z francuskim Ministerstwem Edukacji Narodowej. Nieco później zaczęto produkcję modelu Educa II.