Stereoskopy

Stereoskop Wheatstona

Stereoskop Wheatstona

W 1838 roku Sir Charles Wheatston zaprezentował przed angielskim Royal Society skonstruowany przez siebie stereoskop lustrzany. Pierwsze w historii urządzenie, które z płaskich obrazków umiało stworzyć udaną iluzję przestrzenności. Wciąż nie straciła ona na atrakcyjności.

Stereoskop Brewstera na nóżce

Stereoskop Brewstera

W 1849 roku Sir David Brewster, szkocki uczony i wynalazca, konstruuje stereoskop soczewkowy. Królowa Wiktoria wypróbowała go będąc na Wielkiej Wystawie w Londynie w 1851 r. Fakt, że zaczęła go później używać, bardzo rozreklamował dzieło Brewstera.

Stereoskop do chromolastów

Stereoskop Holmesa

W 1861 roku Oliver Wendell Holmes, barwna osobowość XIX-wiecznej Ameryki, znakomity lekarz, pisarz, poeta (uznawany wówczas za jednego z najlepszych), skonstruował nowy, prosty i tani w produkcji stereoskop. Do historii wszedł jako stereoskop Holmesa lub stereoskop amerykański.

Stereoskop ręczny Verascope

Stereoskop Verascope

Stereoskop francuskiego geniusza marketingu, Julesa Richard. Nie był drogi i nie zajmował wiele miejsca. Przez kilka dziesięcioleci oglądano w nim trójwymiarowe slajdy. Fascynowały utrwalone na światłoczułej emulsji wspomnienia. Wszystko jak na wyciągnięcie ręki...

Stereoskop kieszonkowy z lat 20.

Stereoskop kieszonkowy

Pod koniec lat 20. XX wieku w Niemczech zaczęto produkować prosty stereoskop, który można było zabrać ze sobą wszędzie np. do pociągu, czy do znajomych. W wersji złożnej, zamknięta na zatrzask obudowa, była tak płaska, że bez trudu można ją było schować w kieszeni marynarki, czy nawet spodni.