Taumatrop

Thaumatrop owalny

Historia taumatropu

Taumatrop opatentowano w londyńskim Stationers’ Hall w kwietniu 1825. Na początku jego cena była wręcz szokująca. Kosztował tyle, ile wynosiła w latach 20. XIX w. tygodniowa pensja pracownika młyna – pół gwinei za 18 sztuk. Wynalazca twierdził później, że w Anglii zarobił na sprzedaży taumatropów 150 funtów.

Taumatrop w sztuce współczesnej

Prawie 200 lat od swej premiery, taumatrop wciąż inspiruje. Jego prostota jest odprężająca w czasach stresujących komplikacji. Pojawia się w literaturze, czy nawet jako metafora w poezji. Powstają instalacje artystyczne. Znaleźć go można w tekstach piosenek.

Taumatrop w sztuce użytkowej

Dla szukających oryginalnej biżuterii, projektanci proponują nawiązujące do historii optyki naszyjniki z motywem taumatropu. Francuski artysta - projektant stworzył zegarek z obrotową tarczą taumatropu. Uwspółcześnione wersje taumatropów oferuje pewien amerykański producent.

Źródła i kolekcje

Informacje o taumatropie można znaleźć zarówno w literaturze o początkach kina, jak i o dziejach optyki. W sieci jest wiele stron internetowych, zarówno prowadzonych przez państwowe i prywatne muzea, jak też licznych pasjonatów i kolekcjonerów. Oryginalne taumatropy są rzadkością.

Taumatrop. Ćwiczący na linie

Galeria okrągłych taumatropów

Zapraszamy do obejrzenia replik oryginalnych taumatropów. Prezentujemy obie połówki magicznego krążka. A obok efekt złożenia obrazu, w czasie szybkiego obracania krążka.

Taumatrop. Mężczyzna w oknie . GIF

Galeria taumatropów o innych kształtach

Taumatropy nie musiały być okrągłe. Kwadratowe, czy prostokątne było co prawda trudniej obracać, ale miały więcej przestrzeni na rysunki.