Kolekcja projektorów filmowych 9,5mm

Projektory Pathé

Reklama Pathé podbija świat

Nieco o firmie Pathé

Firma założona w 1896 roku w Paryżu przez braci Pathé: Charlesa, Émile’a, Théophile’a oraz Jacques’a jako Société Pathé Frère. Do 1914 roku Pathé zdominowało europejski rynek kamer i projektorów filmowych. Według szacunkowych danych aż 60 procent wszystkich filmów kręcono przy użyciu sprzętu Pathé!

Projektor Pathe-Baby 9,5mm

Projektor Pathé-Baby

Prosty w obsłudze projektor Pathé-Baby na taśmę 9,5mm, spowodował rozwój dystrybucji filmów poza salami kinowymi. Kilka tysięcy pierwszych Pathé-Baby pojawiło się w sprzedaży przed Bożym Narodzeniem 1922 roku, a pierwszy katalog zawierał aż 192 filmy. Odtąd prawie każdy mógł otworzyć swoje własne małe kino...

Projektor 9,5mm Pathé Rex

Projektor Pathé Rex

Pathé Rex wśród projektorów 9,5mm należał do kategorii wagi ciężkiej. Dzięki dużej jasności żarówki i świetnej optyce obiektywu, filmy można było wyświetlać z odległości od 3 do nawet 20 metrów od ekranu. Szczęśliwi nabywcy mogli poczuć się niemal jak w normalnym kinie. Projektor był przy tym stabilny i łatwy w obsłudze.

Projektory filmowe - Manufaktura Optyczna Adolfa Lehmanna

Fürth, tu urodził się Alfred Lehmanna

Nieco o firmie A. Lehmanna

Manufaktura Optyczna Adolfa Lehmanna powstała w 1881 roku. Zaczynała od wyrobu latarni magicznych. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku stała się cenionym producentem domowych projektorów filmowych. Oferowała szereg modeli w formatach 9,5 i 16mm. Od tych z tańszą optyką, po droższe dla szukających uroków prawdziwego kina w domu.

Projektor 9,5mm Alef Privat

Projektor Alef Privat

Projektor przeznaczony był do prezentacji krótkich niemych filmów. Obiektyw o małej średnicy i z niewielkiej mocy żarówką, pozwalały uzyskać na ekranie obraz niezbyt imponujący wielkością bywalcom kin. Jednak w domowych warunkach był zupełnie wystarczający. Z odległości 3 metrów obraz na ekranie miał ok. 80cm. szerokości.