Wojna rosyjsko-japońska 1904-1905 na slajdach do latarni magicznej

Mikołaj II, slajd do latarni magicznej

Krótkie wprowadzenie o wojnie ros.-jap.

W lutym 1904 roku na Dalekim Wschodzie rozpoczęła się wojna, która przykuła uwagę całego świata. Już od jakiegoś czasu do zbrojnego starcia zmierzały dwa cesarstwa, z których jedno Imperium Rosyjskie zmierzało nieuchronnie ku przypięczętowanemu I wojną światową, upadkowi, a drugie Cesarstwo Japonii, zaskakując wszystkich, pracowało na szybki awans go grona mocarstw. Upokarzające klęski armii rosyjskiej, a przede wszystkim zagłada dumnej rosyjskiej floty, przyspieszyła proces rozkładu władzy Mikołaja II

Japoński pancernik, slajd do latarni magicznej

Seria firmy E. Mazo

Producentem tego zestawu slajdów był Elijah Xavier Mazo (1862-1936), optyk, fotograf, przesiębiorca, autor wielu patentów. Firma oprócz latarni magicznych (np. "Olimpia") i szklanych slajdów, produkowała także akcesoria do urządzeń projekcyjnych, aparaty fotograficzne, z czasem także projektory, czy nawet mikroskopy.Prawdopodobne jest, że seria została wydana przez Elijaha Mazo jeszcze przed klęską Rosii pod Cuszimą. Wydaje się być prezentacją osób (władców, dowódców wojskowych), portów, wojsk obu stron (w szczególności okrętów)

Admirał Togo, slajd do latarni magicznej

Seria firmy W. Butcher & Sons

Seria slajdów do latarni magicznych wydana przez angielską firmę W. Butcher & Sons. Zestaw ukazuje sceny z wojny rosyjsko - japońskiej 1905 roku w postaci chromolitograficznych obrazów na szkle. Oryginalnie zawierał dwa pudełka po 8 slajdów w każdym. W pudełku znajdowała się złożona karta z wydrukowanym zwięzłym opisem przyczyn wojny i wyjaśnieniem, co znajduje się na każdym slajdzie. Tekst podzielony był na rozdziały. Zestaw przeznaczony był dla młodzieży, stąd pewnie nieco komiksowa szata graficzna.