Krótkie wprowadzenie o wojnie rosyjsko - japońskiej 1904-1905

W lutym 1904 roku na Dalekim Wschodzie rozpoczęła się wojna, która przykuła uwagę całego świata. Już od jakiegoś czasu do zbrojnego starcia zmierzały dwa cesarstwa, z których jedno Imperium Rosyjskie zmierzało nieuchronnie ku przypięczętowanemu I wojną światową, upadkowi, a drugie Cesarstwo Japonii, zaskakując wszystkich, pracowało na szybki awans do grona mocarstw. Upokarzające klęski armii rosyjskiej, a przede wszystkim zagłada dumnej rosyjskiej floty, przyspieszyła proces rozkładu władzy Mikołaja II, bezpośrednio powodując wybuch rewolucji 1905 roku, a pośrednio także następujących po sobie rewolucji lutowej w 1917, a w końcu bolszewickiej w 1918. Wojnę zakończył poniżający Rosję w oczach świata traktat pokojowy z Portsmouth we wrześniu 1905.

Wielkie zainteresowanie, obok słynnej bitwy morskiej pod Cuszimą, budziła walka o rosyjską twierdzę i bazę floty Port Arthur. Przyczyną wojny stała się zaostrzająca rywalizacja o wpływy w Mandżurii i Korei. Głównym teatrem działań wojennych stał się Półwysep Liaodong i Mukden w południowej Mandżurii. Na morzu wojna odbywała się u brzegów Korei, Japonii i na Morzu Żółtym.

Zainteresowanie wojną rosyjsko-japońską spowodowało pojawienie się na światowych rynkach wydawniczych wielu publikacji, analiz i okolicznościowych materiałów ikonograficznych na temat wojny i krajów ją prowadzących, szczególnie Japonii, która do tej pory nie była zbyt znana.

Rosyjski pancernik, slajd do latarni magicznej
Rosyjski pancernik "Retwizan". Slajd ze zbiorów KinoHistoria

Zdjęcia i grafiki ukazujące wojnę pojawiły się także na slajdach do latarni magicznych. Zestaw z wojny rosyjsko-japońskiej wydanej przez paryską firmę E. Mazo, cieszył się wielkim powodzeniem.

Pragniemy zaprezentować Państwu wybrane slajdy, które pochodzą z niemal kompletnego zestawu, który znajduje się w zbiorach KinoHistoria.