Unikatowa kolekcja slajdów 3D - Górny Śląsk w czasie powstań śląskich

Trochę o kolekcji "górnośląskiej"

Wyjątkowa kolekcja stereoskopowych slajdów ukazujących Górny Śląsk w czasach powstań śląskich. Zdjęcia wykonał naprawdopodobniej jeden z oficerów francuskich, który służył we francuskim kontyngencie wojsk mających rozdzielać walczące strony polską i niemiecką (na południu także polską i czeską), by umożliwić przeprowadzenie plebiscytu. Oryginalne slajdy trafiły do Polski zaledwie kilka lat temu.

Oficer francuski w samochodzie, obok powstańcy śląscy, slajd stereoskopowy

Górny Śląsk w czasach powstań śląskich w 2D

Na tę unikatową kolekcję składa się ponad sześćdziesiąt szklanych stereoskopowych slajdów o wymiarach 6x13 cm. Trafiły do naszych zbiorów w oryginalnych prostokątnych pudełkach. Takich, w jakich kupiono je nienaświetlone. Większą cześć stanowią diapozytywy Verascope (to także nazwa aparatu stereoskopowego), znanej francuskiej firmy Julesa Richarda. Pozostałe nie są sygnowane. Na części znajdują się oryginalne opisy, które fotograf umieścił na przeznaczonym do tego celu, pustym polu pomiędzy zdjęciami z przesunięciem. Na części płytek są także daty: rok i miesiąc!

Tarnowskie Góry, czerwiec 1921, pogrzeb urzędnika niemieckiego, czerwiec 1921. Slajd stereoskopowy

Górny Śląsk 1920-1922
w 3D!

Wprost niewiarygodnie realnie wyglądają trójwymiarowe obrazy Górnego Śląska w dramatycznym okresie powstań. Nieznany bliżej autor zdjęć -francuski oficer - interesował się nie tylko swoimi rodakami w koszarach, czy w czasie ćwiczeń, ale dokumentował także historyczne wydarzenia, których był świadkiem. Na zdjęciach można zobaczyć nie tylko francuskich generałów, powstańców, ale także np. śląskie zwyczaje ludowe.