Truman Ward Ingersoll - fotograf i wydawca kart stereoskopowych

Truman Ward Ingersoll (1862-1922), amerykański fotograf i przedsiębiorca, właściciel firmy Ingersoll View Company, specjalizujący się w fotografii stereoskopowej. Jest autorem wielu trójwymiarowych zdjęć ukazujących najciekawsze miejsca Ameryki. Fotografował Park narodowy Yellowstone, sceny z polowań,  architekturę np. imponujące budynki zbudowane na Wystawę Światową w St. Louis. W pierwszych latach XX wieku osiągnął sukces w dziedzinie druku barwnych stereoskopowych kart metodą barwnej fotolitografii półtonowej

W 1905 roku Ingersoll wykorzystał tę metodę przy wydaniu specjalnej okolicznościowej serii ukazującej na 100 barwnych kartach stereoskopowych wojnę rosyjsko- japońską (1904-1905). Seria miała charakter edukacyjny i była używana np. w czasie wykładów na wielu amerykańskich uniwersytetach. Dodatkowym atutem były solidne opisy znajdujące się na rewersie każdej karty. Seria odniosła wielki sukces, co sprawiło, że Ingersoll szybko przygotował drugie wydanie, różniące się jedynie kolorem obrzeża kart, oraz inną numeracją.

Na niektórych kartach pojawia się Richard Barry, korespondent wojenny San Francisco Chronicle. Można też zobaczyć Fredericka Villiers, który nazwany jest w opisie karty jako “Największy z żyjących artystów ukazujących wojnę”.

Richard Barry i Frederick Villiers, karta stereoskopowa
Richard Barry i Frederick Villiers. Ze zbiorów KinoHistoria

Oglądając zdjęcia obu amerykańskich obserwatorów wojny rosyjsko – japońskiej, a zwłaszcza zapoznając się z opisami z kart, można odnieść wrażenie, że obaj dziennikarze znaleźli się na “Dzikim Zachodzie” z misją cywilizacyjną u “skośnookich Indian”.

Frederick Villiers uczy Japończyków, jak okiełznać narowistego konia
Frederick Villiers uczy Japończyków, jak okiełznać narowistego konia. Ze zbiorów KinoHistoria

© 2019 KinoHistoria All rights reserved​