Chromoplasty - barwne karty stereoskopowe. Patent z 1907 r.

Garmisch-Partenkirchen, chromoplast

Historia chromoplastów

Pomysłodawcą chromoplastów był pochodzący z Ingelfingen (Badenia-Wirtembergia) prof. Christian Rumm. Wkrótce po wejściu na rynek autochromów (1907), barwnych fotografii opatentowanych przez braci Lumieré, Rumm postanowił opracować system trókolorowych wydruków na tekturkach. W 1910 r. wynalazek został opatentowany jako chromoplast. Pierwsze zdjęcia, które wydrukowano w tej technice, wykonał fotograf ze Stuttgartu, Hans Hildenbrand.

Fragment chromoplastu w jeszcze większym zbliżeniu, fotolitografia barwna

Jak powstawały chromoplasty

Chromoplasty powstawały z monochromatycznego negatywu. Przenoszono go na płytę fotolitograficzną za pośrednictwem urządzenia o nazwie raster (jego siatkę widać w powiększeniu). Dla każdego z trzech kolorów wykonywano odzielne płyty. Do druku używano zaś farb drukarskich, które dobrze przepuszczały światło, kolory nakładane na siebie tworzyły paletę barw.

Mentona, Francja, chromoplast

Galeria chromoplastów w 2D

Zapraszamy do obejrzenia stereoskopowych chromoplastów. Pochodzą z kilku wybranych serii, ukazujących w kolorze (choć nie w pełnej palecie barw), ciekawe turystycznie miejsca w różnych krajach Europy (także poza nią, np. Egipcie) oraz jednej serii tematycznej - sporty zimowe. Każda karta jest obustronnie zadrukowana. Z jednej strony znajdują się zdjęcia stereoskopowe, po drugiej zaś opis sfotografowanego miejsca.

Galeria chromoplastów w 3D

Zapraszamy do obejrzenia stereoskopowych chromoplastów w wersji 3D. Zostały "złożone" jako anaglify i są zoptymalizowane do prezentacji w sieci. "Pełnowymiarowe" wersje są dość "ciężkie", więc trzeba było je nieco "odchudzić". Jednak różnica jakości obrazu na ekranie monitora jest prawie niezauważalna. Zresztą i sama technika barwnej litografii nie pozwalała ówcześnie uniknąć utraty szczegółów.