Albuminowe karty stereoskopowe - II poł. XIX w.

Niemcy, katedra w Bonn, karta albuminowa

Nieco o historii albuminy

Od ok. 1850 roku do 1885 w fotografii dominowała technika odbitek albuminowych. Albuminę uzyskiwano ubijając białko z kurzego jaja z chlorkiem sodu (zwykła sól kuchenna). W takiej mieszance umieszczano papier, który był następnie suszony w temperaturze 35-50° C. Aby stał się światłoczuły pokrywano go (w kąpieli) azotanem srebra.

Paryż, Lasek Buloński, karta albuminowa

Galeria kart w 2D

W technice albuminowej wykonywano także zdjęcia stereoskopowe. Obecnie większość z nich jest, niestety mniej lub bardziej wyblakła i zażółcona (czasem niebieskawa). Często występują także drobne spękania powierzchni, co też współcześnie stanowi cechę wyróżniającą odbitki albuminowe. A chroniący je niegdyś bezbarwny lakier (wówczas stosowano werniks), w większości po prostu się wytarł.

Galeria kart w 3D

Zapraszamy do obejrzenia stereoskopowych kart albuminowych w 3D! Ze względu na utratę jakości obrazu, spowodowanej wiekiem, jak i wadami samej techniki wykonywania odbitek, widok w 3D nie jest może doskonały. Zdjęcia są także trochę "odchudzone". Oglądanie przestrzennych obrazów ukazujących świat lat 50. czy 60. XIX wieku ma jednak ogromny urok.