Latarnia Magiczna - "beczułka" firmy Gebrüder Bing

Od półmiska do lokomotywy

Latarnia Magiczna Gebrüder Bing, nieduże optyczne urządzenie do wyświetlania szklanych slajdów, wyprodukowała, najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku, firma zabawkarska, której małe i większe cuda techniki stanowią wciąż obiekt westchnień wielu kolekcjonerów.

W 1863 roku bracia Ignaz i Adolf Bing założyli w Norymberdze firmę Gebrüder Bing (Bracia Bing). Choć początkowo wytwarzała tylko cynową i mosiężną zastawę stołową, w latach 80. XIX wieku stała się znana z produkcji zabawek m.in. wspaniałych modeli pociągów, łodzi, samochodów i silników parowych. W pojazdach Bingów stosowano napęd sprężynowy (modele trzeba było nakręcić), ale bardziej wyrafinowane modele, niemal wiernie odtwarzające w skali oryginały, posiadały silnik parowy. Bracia produkowali silniki zarówno w wersji mobilnej (do poruszania lokomotyw i innych pojazdów), ale także w wersji stacjonarnej (do pokazów). Na początku XX wieku firma stała się największym producentem zabawek na świecie, konkurującym z powodzeniem z firmami amerykańskimi, czy brytyjskimi na ich własnych rynkach. W 1914 roku zatrudniała ok. 5000 pracowników.

Ignaz Bing bardzo dobrze wynagradzał pracowników i dobrze ich traktował. To sprawiło, że zakłady Bing ominęły fale strajków robotniczych w Niemczech w latach 20. XX wieku.

Oprócz zabawek Bing produkował pomoce naukowe, edukacyjne, sprzęt biurowy, elektryczny, a nawet gramofony. Upadek niemieckiej gospodarki po I wojnie światowej i hiperinflacja zapoczątkowały powolny upadek firmy i utratę rynków zbytu na rzecz konkurencji. Mimo to firma istniała jeszcze do 1933 roku.

Udoskonalany przez braci Bing system łączenia formowanych elementów metalowych ze sobą np. przy pomocy wypustek i dopasowanych do siebie szczelin, był wykorzystywany w przemyśle zabawkarskim jeszcze w latach 50. XX wieku. Nosił miano “stylu norymberskiego”.

Obecnie wiele zachowanych modeli lokomotyw, czy samochodów braci Bing osiąga na aukcjach bardzo wysokie ceny. To sprawia, że spadkobiercy (wnukowie, a raczej prawnukowie i praprawnukowie) wyjątkowo rozbawionych wielbicieli zabawek z przełomu XIX i XX wieku, mogą być spokojni o swój byt, nawet gdy stracą pracę.

Czerwona "beczułka" z naszych zbiorów

Chcemy zaprezentować Państwu ciekawy model latarni magicznej firmy Bing przeznaczony dla dzieci. Ma dość oryginalny kształt beczki umieszczonej na drewnianej podstawie. Metal pokryty jest czerwoną emalią. A stan blachy wyprodukowanej przecież wiek temu, jest niemym wyrzutem wobec współczesnej karoserii samochodowej, która ma dać się pożreć rdzy najwyżej po kilkunastu latach. Latarnia ma wyjmowany metalowy komin. Wyposażona jest w tubus – obiektyw, w którym znajduje się soczewka. Wysuwanie bądź wsuwanie obiektywu pozwalało w pewnym zakresie ustawiać ostrość obrazu. Przy pomocy tej latarni można było uzyskać dość nieduży obraz na ścianie (ekranie).

Ten model latarni pochodzi najprawdopodobniej z końca XIX wieku. Był dość tani i prosty w obsłudze. Jako źródło światła mogła służyć świeca lub mała lampka na naftę lub olej.

Slajd do latarni magicznej
Slajd firmy "Gebrüder Bing". Ze zbiorów KinoHistoria
Slajd do latarni magicznej
Zabawna obrazkowa historyjka na slajdzie produkcji Bing. Ze zbiorów KinoHistoria
Latarnia Magiczna, Niemcy koniec XIX wieku
Latarnia Magiczna Gebrüder Bing (Niemcy), koniec XIX wieku. Ze zbiorów KinoHistoria

Latarnia znajdowała się w oryginalnym pudełku (niestety praktycznie rozpadło się od wilgoci), dlatego wykonano jego replikę. Jest tej samej wielkości i ma ten sam układ wnętrza. Latarnię – beczułkę sprzedawano z zestawem zabawnych podłużnych slajdów, które szczęśliwie zachowały się prawie w komplecie (brakuje jednego).

Na pudełku znajdował się rysunek (co ciekawe przedstawiający inny model latarni) oraz nazwa Latarnia Magiczna w czterech językach: niemieckim (tak samo jak po łac.), angielskim, francuskim i hiszpańskim.