Kolekcje stereoskopowych szklanych slajdów
Górny Śląsk w czasie powstań śląskich na slajdach 3D
Wyjątkowa kolekcja stereoskopowych zdjęć ukazujących Górny Śląsk w czasie powstań śląskich. Szczęśliwie trafiła do Polski. Najstarsze pochodzą z wczesnej wiosny 1920 roku, ostatnie zrobiono wiosną 1922. Przestrzenne obrazy robią niezwykłe wrażenie. To chwila, gdy można naprawdę "poczuć" historię.
Dowiedz się więcej i obejrzyj kolekcję
Autochromy - pierwszy na rynku system barwnej fotografii
Bracia Lumière to nie tylko wynalazek kinematografu. To także jedna z pierwszych na świecie udanych metod uzyskiwania barwnych fotografii. Zasadnicze prace nad wynalazkiem zakończyli 17 grudnia 1903 roku. Na początku 1904 wynalazek opatentowali. W 1907, po udoskonaleniu, wdrożyli do masowej produkcji.
Dowiedz się więcej i obejrzyj kolekcję
I wojna światowa na stereoskopowych slajdach
W latach I wojny światowej wojenni reporterzy często używali pionierskiej ręcznej kamery konstrukcji naszego rodaka Kazimierza Prószyńskiego. Oglądanie trójwymiarowych zdjęć dawało jednak niemal realistyczne poczucie stykania się z okropieństwami wojny. I stąd ich popularność.
Dowiedz się więcej i obejrzyj kolekcję
Wołomin k/Warszawy na stereoskopowych slajdach z 1927
Unikatowe stereoskopowe zdjęcia ukazujące podwarszawski Wołomin latem 1927. Szklane diapozytywy, niektóre opatrzone opisem, a nawet dzienną datą, znalazły się niegdyś we Francji. Kto je zrobił? I dlaczego ktoś uwiecznił w 3D ojca braci - znanych zawodników klubu sportowego Huragan?
Dowiedz się więcej i obejrzyj kolekcję
Francuskie Alpy, dziecięcy pokój w Anglii, tłum w Rzymie...
Pojawienie się niedrogich i prostych fotograficznych aparatów stereoskopowych sprawiło, że 3D stało się bardziej dostępne. Amatorzy przestrzennej fotografii uwieczniali swoje wakacje, rodzinne spotkania, swoje dzieci. Zapraszamy do galerii zdjęć "zwykłych" ludzi.
Dowiedz się więcej i obejrzyj kolekcję